Alyans Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İyi günde kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta diyerek yeni hayatlarına başlayan çiftlerin verdikleri sözü onlara her defasında hatırlatan alyanslardır. Fransızca “alliance” kelimesinden dilimize yerleşen alyans; ittifak anlamına gelmektedir. Bu yeni hayatlarında güzelliklere olduğu kadar karşılaşabilecekleri zorluklara da beraber göğüs gerecek kişilerin ittifak manasına gelen bir sembolle birbirlerine bağlanmaları oldukça anlamlı ve romantiktir.

desenli

Alyans, sadece bir yüzük değildir. Eşlerin birbirlerine sevgi, saygı ve sadakatlerinin sembolüdür. Alyansın tarihi Antik Mısır’a kadar gitmektedir. Mısırlılar; halkanın başlangıcının ve bitişinin olmamasından dolayı sonsuzluğu temsil ettiğine inanır ve aşklarının sonsuzluğunu vurgulamak için kullanırlardı. Antik Mısır’a dayandırılan bir başka alyans anektodu da sol yüzük parmağına takılmasıdır. Mısırlılar sol yüzük parmağında “Vena Amoris”(Aşk Damarı)  adında bir damarın kesintisiz olarak kalbe gittiğine inanırlarmış. Birbirini seven insanlar sol yüzük parmaklarına taktıkları yüzük sayesinde birbirlerine kalpten bağlanırlarmış. Fakat modern tıp maalesef böyle bir damarın olmadığını ortaya çıkarmıştır.

desen detay alyans

Çin felsefesi ise her parmağa bir anlam yükler. Buna göre başparmak ebeveynleri, işaret parmağı kardeşleri, orta parmak kişinin kendisini, yüzük parmağı eşi ve serçe parmakta çocukları ifade eder. Alyansın neden sol dördüncü parmağa takıldığı ile ilgili birçok görüşe ulaşabiliriz. Kesin bir nedeni olmamakla beraber kültürel bir miras gibidir.

Peki bu kadar önemli anlamlar yüklenen alyans seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Alyans seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlardan biri uzun vadeli takılacak olmasıdır. Ömür boyu sürmesini dilediğiniz birlikteliğiniz boyunca takacağınız yüzük olduğu için rahat, kullanışlı ve zevklerinize uygun olmalı. Alyans, gelin ve damadın takacağı bir örnek yüzükler olduğu için ortak beğeni esas olmalı. Erkeğin takmaktan çekinmeyeceği, abartıya kaçmayan, kullanışlı bir model tercih edilmeli. İsteğe göre model aynı kalıp gelinin alyansına taş eklemeler yapılarak gösteriş katılabilir.

rose-alyans

Alyans bakmaya başladığınızda gördüğünüz birbirinden farklı model ve renkteki yüzükler aklınızı karıştırıp karar vermenizi zorlaştırabilir. Bu nedenle alışverişe çıkmadan önce ufak bir araştırma yapıp aklınızdaki birkaç model fikri ile kafanız karışmadan karar verebilirsiniz. Seçeneklerinizi daraltmaya hangi renk alyans istediğinize karar vererek başlayabilirsiniz. Gelenekselleşen sarı altın alyanslar mı yoksa daha modern bir imaj çizen beyaz altın alyanslar mı ilginizi çekiyor? Rose altında son dönemlerde oldukça tercih edilen alyans modellerinden. Bu tercih yapılırken diğer takı ve aksesuarlar ile olan uyumda düşünülmeli. Ağırlıklı olarak takılarınız sarı altın ise beyaz altın alyans tercihiniz uyumsuz olabilir. Ya da saatleriniz çoğunlukla metal renginde ise sarı alyans yanlış bir tercih olabilir.

beyaz-altin-alyans

Hassas, alerjik bir cilt tipine sahip iseniz alyansınızı alırken bu durumu da düşünmelisiniz. Daha önce kullandığınız ve alerjik tepki vermediğiniz maddelerden alyans tercih etmeniz sizin için faydalı olacaktır.  Alyansınızı günün her saati, her durumda takacağınızı unutmayın. Eğer hareketli, ellerinizi sürekli kullandığınız bir işiniz varsa daha sade, herhangi bir kazaya sebep olmayacak modelleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Alyansları, belli aralıklarla ılık sabunlu suda yumuşak bir fırça ile temizlemek uzun vadeli kullanım için oldukça yararlıdır. Özellikle kadınların günlük ev işleri esnasında kullandıkları deterjanlar, temizlik malzemeleri alyansa zarar verir. Bu nedenle bu tür işleri yaparken alyansları çıkarmak iyi olacaktır.

sari-altin-alyans

Eğer alyansınızı hazır modellerden seçmek istemiyor, kimsede olmayan size özel bir yüzüğünüz olsun istiyorsanız özel tasarım yaptırabilirsiniz. Fakat maliyetinin hazır modellerden fazla olacağını dikkate almalısınız. Bütçenizi buna uygun ayarlamanız gerekebilir. Özel tasarım alyans siparişlerinizin hazırlanması 4-6 hafta arası sürebilir. Bu durumu düşünerek siparişinizi vermeyi unutmayın.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir