Düğün Davetiyesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düğün davetiyeleri; davetlilerinizin düğününüze dair ilk izlenimlerinin oluşacağı bir çağrıdır. Sadece düğün yeri ve zamanının bildirildiği basit kâğıt parçaları değildir. Davetlilerinizi nasıl bir düğüne gidecekleri hakkında bilgilendirir ve doğru bir davetiye seçtiyseniz heyecanlandırır da kimi zaman. Peki sizin düğün davetiyeniz nasıl olacak? Düğün temanıza uygun davetiye modelleri hangileri? Düğün davetiyenize karar verirken nelere dikkat etmelisiniz?

klasik-dugun-davetiyesi

İlk bakışta eğlenceli, düğün hazırlık süreçleri içinde size nefes aldıracak bir konu gibi görünebilir davetiye seçimi. Fakat aklınızda birkaç fikir yoksa ve karar vermekte zorlanan bir çift iseniz; davetiye katalogları arasında kafası karışmış şekilde bulabilirsiniz kendinizi. Böyle bir durumda kalmamak için adım adım ilerlemenizde fayda var.

Düğün Temanıza ve Davetli Sayınıza Karar Verin
Düğün davetiyenizin, düğün teması ile uyumlu olmasına dikkat edin. Lüks bir otelin balo salonunda evlenecekseniz; klasik bir davetiye seçerek davetlilerinize resmi ve şık giyinmeleri mesajını verebilmelisiniz. Kır düğünü ya da sahil düğünü gibi daha rahat bir ortamda evlenecekseniz davetiyenizin renkli, eğlenceli, belki bir parça espritüel olmasında sakınca yoktur. Temanın yanı sıra evlendiğiniz mevsimi de davetiyenizde vurgulayabilirsiniz. Örneğin sonbahar aylarında evlenecekseniz kahve tonlarının ya da turuncuların kullanıldığı davetiyeler seçebilirsiniz. Aynı şekilde yazın olacak düğününüzün davetiyesinde renkli çiçeklerden faydalanabilirsiniz.

dantel-dugun-davetiyesi

Davetiye seçiminizi kolaylaştıracak bir başka konu ise; davetli sayınızdır. Davetli sayınız bütçeniz ile alakalı olduğu için seçeneklerinizi daraltmanıza yardımcı olur. Davetli sayınıza karar verdikten sonra siparişi sayıdan fazla vermeniz iyi olabilir. Davetiyelerde yapılabilecek hatalar ya da son dakika aklınıza gelen kişiler olabilir fazla davetiye olması bu durumlarda kurtarıcınız olacaktır. Davetiyeye ihtiyaç olmadan gelecekleri için aile yakınları bu süreçte göz ardı edilebiliyor. Fakat düğün davetiyenizi hatıra olarak saklamak isteyebilirler fazla davetiyeleri burada da devreye sokabilirsiniz.

Davetiyeleri Ne Zaman ve Nasıl Göndermeli?
Düğün davetiyenize karar verdiniz, sıra davetiyeleri sahiplerine ulaştırmaya geldi. Ama ne zaman göndermeniz gerektiğinden emin olamıyorsunuz. Burada önemli olan ne çok erken göndermek ne de son ana bırakmaktır. Erken gönderirseniz davetiye bir yerlerde kalıp, düğün unutulabilir. Çok geç gönderdiğinizde de iptal edilmesi zor olan başka planlar yapılmış olabilir. Özellikle yaz aylarında düğünlerin fazla olması ve tatil planlarının yapılması bu konuyu daha önemli bir hale getiriyor. Davetiyeler en az 1 ay önceden gönderilirse bu sıkıntılar minimuma indirilebilir. Bu süreyi planlarınıza göre esnetmek sizin elinizdedir. Örneğin; LCV(Lütfen Cevap Veriniz) dönüşleri almanız gereken bir düğün planladıysanız bu süreyi arttırabilirsiniz. Şehir dışından gelecek davetlilerinizin davetiyelerini yollarken kargo süresini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

doga-temali-dugun-davetiyesi

Davetiyeleri elden dağıtmak eski ve güzel bir gelenek. Fakat günümüz koşullarında bunu yapmak mümkün olamayabiliyor. Böyle bir vaktiniz yoksa davetiyeleri kargo ile gönderebilirsiniz. Ya da e-davetiyeler hazırlayarak sosyal mecralardan misafirlerinizi düğününüze davet edebilirsiniz. Yaşı büyük ve e-davetiye ile ulaşmanızın zor olduğu davetlileriniz içinse yakınlarınızdan yardım alabilirsiniz. Anne-babanız bu konuda gönüllü olabilir. Hem düğün hazırlık sürecinizin bir parçası olmak onlarında hoşuna gidecektir.

gelin-damat

Nikâh seremonisi ve düğün davetinin ayrı yapıldığı ve davetlilerin farklı olduğu organizasyonlar da olabiliyor. Bu tarz durumlarda iki farklı davetiye basılabilir. Birinin içeriği nikâh bilgilerinden oluşur. Ve sadece nikâha davetli olan kişilere gönderilir. Düğün davetine uygun içerikli davetiyeler de ilgili kişilere gönderilebilir. Bu yöntemi tercih etmeyecek çiftler ise minik kartlardan yararlanabilirler. Nikâh davetiyelerinin içine düğün yeri bilgilerini içeren küçük kartlar koyarak misafirlerini her iki seremoniye de çağırmış olurlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir