Mevsime Göre Gelin Çiçekleri

Günümüzde gelinlerin vazgeçilmez aksesuarı olan gelin çiçeklerinin tarihi çok eskiye dayanıyor. Şimdilerde gelinliğin tamamlayıcı unsuru olarak kullanılan gelin çiçeklerini; Eski Roma ve İskandinav kültürlerinde genç kızlar şans getirmesi ve kötü ruhları kovması için taşırlarmış. Modern zamanlarda böyle bir anlam yüklenmese de gelin çiçeği hala düğünlerin ve gelin adaylarının olmazsa olmazı. Peki gelin çiçeğine karar verirken nelere dikkat etmeli? Geline ve düğüne uygun gelin çiçekleri nasıl olmalı? Mevsime uygun gelin buketi aranjmanları nasıl yapılır?

Fotoğraf çekimi de dahil olmak üzere düğün boyunca elinizde olacak gelin buketiniz gelinliğiniz ile uyumlu olmalı. Göze batmamalı fakat güzelliği ile kendinden bahsettirebilmeli. Gelin çiçeğinizin, gelinlik ile uyumu kadar düğün teması ve düğün mekanı ile olan uyumu da önemlidir. Gösterişli bir otel düğünü yapacaksanız kır çiçeklerinden yapılmış bir gelin buketi taşımamalısınız. Gelin buketinizi küçük dokunuşlarla düğün temanıza uygun hale getirebilirsiniz. Örneğin kumsalda evlenecekseniz; gelin çiçeğinizi mavi kurdeleler ile bağlayarak marin etkisi yaratabilirsiniz.

kumsal-gelincicegi

Eski dönemlerde gelin çiçekleri gelin adayları tarafından sembol olarak da kullanılmış. Eski Yunan’da gelin adayları eşlerine olan sevgi, bağlılıklarını sarmaşık taşıyarak gösterirlermiş. Viktoryen dönemde ise lavanta; şans ve sadakati, adaçayı uzun bir yaşamı, kekik ise cesareti sembolize edermiş. Sizde gelin buketlerinizde bu bitkileri kullanarak bu tarz mesajlar ve dilekler vermek isteyebilirsiniz. Fakat güzel dilekleri dile getiren çiçekler olduğu kadar ayrılık, özlem gibi duygularla bağdaştırılan çiçeklerde vardır. Umutsuz aşkı çağrıştıran sarı laleler, alınganlığın simgesi mimozalar kullanmaktan kaçınmanız gereken çiçeklerdir.

Günümüz şartlarında her çiçeği her mevsimde bulmak mümkün. Fakat mevsiminin dışındaki çiçekler daha pahalı olacaktır. Bu nedenle gelin çiçeğinizde mevsime uygun çiçekleri kullanmak hem maddi olarak sizi yormaz hem de çiçekler mevsiminde daha güzel ve daha canlı olur.

bahar-gelincicegi

İlkbahar Düğünleri İçin Gelin Çiçekleri
İlkbahar doğanın uyanmaya başladığı, insanların umut dolduğu güzel duyguların herkesi sardığı bir mevsimdir. Yeni bir hayata başlamak için iyi bir tercihtir. İlkbahar gelinleri gelin çiçeği açısından çok şanslılar. Rengarenk, güzel kokulu birbirinden göz alıcı çiçekler onları bekliyor. Leylak, nergis, sümbül, lale gibi çiçeklerin yanı sıra her mevsim tercih edilebilecek güller arasından seçim yapabilirler.

yaz-gelincicegi

Yaz Düğünleri İçin Gelin Çiçekleri
Çiçek konusunda en şanslı gelinler kuşkusuz yaz gelinleri. Cıvıl cıvıl rengarenk, birbirinden hoş kokulu birçok türde çiçeği bulmak yaz aylarında çok kolaydır. Yaz düğünleri de bu cıvıl cıvıl gelin buketini kaldırabilecek ortamı sağlar. Fakat sade bir gelinseniz ve bu kadar renkli bir buket istemezseniz tercihinizi zarif ve romantik beyaz güllerden yana kullanabilirsiniz. Hava sıcak olacağından gelin çiçeğinizin tüm gün bozulmadan durabilmesi için çiçekçinizden tavsiye alabilirsiniz.

sonbahar-gelincicegi

Sonbahar Düğünleri İçin Gelin Çiçekleri
Sıcak yaz günlerinin geride kalmaya başladığı sonbahar günlerinde kırmızı ve turuncu tonlarını gelin çiçeğinizde kullanarak sıcak havayı yakalayabilirsiniz. Rustik trendinin en çok yakıştığı mevsim olan sonbahar, düğününüz içinde güzel bir tercih olabilir. Buket aranjmanında kuru dallar hatta kozalaklar kullanılarak farklı ve yaratıcı gelin buketleri yapılabilir.

kıs-duguncicegi

Kış Düğünleri İçin Gelin Çiçekleri
Diğer mevsimlere oranla çiçek seçeneklerinin daha az olduğu kış mevsimi, en zarif ve en nadir çiçeklerinde mevsimidir. Örneğin kardelenler, düğün gününüze bambaşka anlamlar katabilir. Kış düğünleri genellikle beyaz renk ile özdeşleştirilmiştir. Gelin çiçeklerinizde daha farklı renkler kullanarak bu durumu değiştirebilirsiniz. Kırmızı güller, mor laleler ile düğününüze renk ve sıcaklık katabilirsiniz. Buket aranjmanında kuru dallar ya da yapraklar kullanılabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir