Gelinlik için Duvak Seçimi

Küçüklüğümüzden beri gittiğimiz düğünlerde bir gün o bembeyaz, kabarık ve şık gelinliklerden birinin içinde olacağımız günü hayal ederiz. Bir gelinliği tamamlayan en önemli aksesuar nedir? Tabii ki duvaklar. Özellikle gelinlerin o upuzun, yerlere kadar sürünen ya da saçlarının altından omuzlarına dökülen gelinlik duvakları güzellikleriyle başımızı döndürmeye yeter. Doğru ve gelinliğinize uygun duvak seçimi; sizin daha şık ve daha güzel görünmenizi sağlayacaktır. 

Duvak takmak yerine saçınıza isterseniz inciler, papatyalar takabilir veya hiçbir şey takmayıp sadeliği tercih edebilirsiniz. Fakat Antik Roma’dan beri kullanılan duvaklar masumiyetin en önemli göstergelerinden biridir ve bu nedenle duvak bir gelinliğin olmazsa olmazıdır. Duvakları seçerken zamanın trend modelleri, gelinliğin modeli, kendi tarzımız, kombinlerimiz ve vücut ölçülerimiz önemli unsurların başında gelir. Peki, kullanacağımız duvaklar nasıl olmalı ve hangi duvağı tercih edersek bize daha çok yakışır? İşte bu sorunun yanıtını bulmaya çalışacağız.

Uzun Duvaklar

Gelinliğinizin üzerine uzun bir duvak tercih etmek istiyorsanız, duvağınızın uzunluğu en az 2.5 metre olmalıdır. Bu uzunluktaki bir duvak sizi daha şık gösterecektir. Tabii uzun bir duvak düğün boyunca rahat hareket etmenizi zorlayacaktır. O nedenle düğününüzün ilerleyen saatlerinde duvağınızı rahatça çıkarmak için, duvağınızı saçınıza küçük ve şık bir toka yardımıyla tutturabilirsiniz.

weddies_blog

Kısa Duvaklar

Gelinliğinizin modelini daha da ortaya çıkarmak isterseniz, kısa duvakları tercih edebilirsiniz. Özelikle dekolteli bir gelinlik seçtiyseniz bu duvak sizi daha şık gösterecektir. Aynı zamanda kısa duvak takmanın avantajını düğünün sonuna kadar da kullanabilirsiniz. Uzun duvak kullanımından daha kolaydır. Kısa duvaklar daha modern ve havalı görünmek isteyenlerin tercihi olabilir. Ayrıca havalı görünmenizin yanında sırt dekolteniz varsa onu da kapatacaktır ve iki katlı kullanmak istediğiniz takdirde; uzunlu kısalı modeliyle de farklı bir seçim olacaktır.

Dirsekte Duvaklar

Başınızdan dirseğinize kadar uzanan bir duvak da tercih edebilirsiniz. Yaklaşık boyları 60-65 cm civarında değişmektedir. Dirsek uzunluğunda bir duvak tercih edecekseniz, duvağın bittiği yerle gelinliğin başladığı yeri iyi ayarlamanız gerekiyor. Bu gelinliğinizin ve sizin duruşunuz için önemli bir nokta.

weddies_blog_v3

Parmak Ucuna Gelen Duvaklar

Tercihinizi sade bir gelinlikten yana kullanmak isterseniz, parmak uçlarınıza kadar gelen duvakları tercih edebilirsiniz. Uçlarına işlenen taşlar veya desenler sade olan gelinliğinizi çok daha şık gösterecektir. Genellikle uzun gelinliklerle tercih edilen bu model dantel kullanımı için de gayet uygundur. Bu duvakların uzunluğu 90 cm kadardır. “Kollarımı nasıl hareket ettireceğim ya da bu duvağı toparlamam çok zor” diye düşünmeyin. Kullanımı rahat olduğu için hiçbir zorluk çekmeyeceksiniz.

Dantelli Duvak

Özellikle son yıllarda çok fazla tercih edilen dantelli duvaklar; kalın veya ince; kısa veya uzun dantelli olarak gelin adaylarına sunuluyor. Gelinliği daha zarif ve şık gösteren bu duvaklar, özellikle geçtiğimiz yıl daha çok kullanılmaya başladı. şimdilerde Fransız dantel modelinin daha revaçta olduğunu da söylemekte fayda var. Ayrıca uzun boyluysanız büyük dantel modellerini, kısa boyluysanız da ince dantel modellerini seçmelisiniz.

weddies_blog_v2

Katedral Tipi duvak

Yaklaşık boyutu 3 metre olan bu duvak gelinliğinize daha geleneksel bir hava katacaktır. Klasik olmayı seviyorsanız bu duvak tam size göre. Bir de düğününüzü daha tarihi bir mekanda yapma planınız varsa, mekanın havasıyla da duvağınız uyum sağlayacaktır. Boyunuz uzun ise bu duvak çeşidi size daha uygun olacaktır. Çünkü kısa boyluysanız ve bu duvağı kullanırsanız olduğunuzdan daha da kısa gözükebilirsiniz.

Rahibe Tipi Duvak

Rahibe duvağını kullanmak isteyenler sırf saçlarını topuz yapmak istemedikleri için bu duvaktan vazgeçebilirler; ama üzülmeyin açık saçla da bu duvağı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca arkanızda duvağınızı tutacak olan nedimelere de ihtiyacınız olacak. Çünkü bu duvaklara takılma ihtimaliniz yüksek. Resmi düğünlerde daha çok tercih edilen bu duvakları, istediğiniz dantel modeliyle de daha şık bir hale getirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir